Palma 01 Czas na wiatr |
Palma 02 Nic nie słyszę |
Palma 03 Jak przywrócić |
Palma 04 Skrzyżownie EU |
Wodne skrzyżowanie EuropyW samym centrum dawnej NRD powstaje, jako część olbrzymiego przedsięwzięcia inwestycyjnego, most kanałowy będący największą tego typu budowlą na świecie. Planowana w ramach tzw. Projektu Komunikacyjnego nr 17 Niemieckiego Zjednoczenia, budowa skrzyżowania dróg wodnych koło Magdeburga jest największym i najważniejszym fragmentem tego ambitnego zamierzenia. Projekt nr 17 będący częścią ogólnego programu rządu federalnego, mającego na celu zespolenie arteriami komunikacyjnymi wschodnich landów ze starymi, obejmuje budowę i przebudowę szlaku żeglugowego Hannower-Magdeburg-Berlin o ogólnej długości 253 km. Jest to jedyny projekt, który dotyczy budownictwa wodnego. W lipcu 1998 roku niemiecki minister transportu Matthias Wissmann położył na brzegu Łaby koło Magdeburga symboliczny kamień węgielny pod budowę największego na świecie skrzyżowania dróg wodnych i otworzył tym samym ostatni etap rozpoczętej w 1934 roku budowy. Ponieważ prowadzone w latach 30-tych prace zostały wstrzymane w czasie II wojny światowej, a komunistyczne władze byłej NRD nie były zainteresowane kontynuowaniem inwestycji łączącej Wschód z Zachodem, most kanałowy na wiele lat stał się ostatnim brakującym ogniwem w połączeniu Kanału Śródlądowego (Mittellandkanal) z kanałem Łaba-Hawela (Elbe-Havel-Kanal). Oczekuje się, że po zakończeniu prac powstanie nowoczesny szlak żeglugowy na linii Wschód-Zachód, który połączy rejon Berlina z ważnymi portami Morza Północnego i zachodnioniemieckimi centrami przemysłowymi. Koszt całkowitej realizacji Projektu nr 17 oblicza się na 4.5 mld marek; z czego na skrzyżowanie dróg wodnych koło Magdeburga przypada ok. 1 mld marek. Skrzyżowanie kanałów Magdeburg będzie składać się z:
Budowę śluzy Rothensee rozpoczęto już w 1997, a Hohenwarthe w 1999 roku, dzięki czemu obecnie prace postępują na kilku frontach równocześnie. Ukończenie mostu kanałowego przewiduje się rok 2003, a cała przebudowa kanału Łaba-Hawela powinna się zakończyć w 2011 roku. Tabela.
Most kanałowy Most kanałowy został w całości zaprojektowany jako konstrukcja stalowa. Składa się na niego część nadbrzeżna o długości ok. 700 m i część właściwa przerzucona nad lustrem wody o długości ok. 200 m. Głębokość koryta mostu wynosi 4,25 m, a szerokość między jego burtami 34 m. Oznacza to, że na moście kanałowym możliwy będzie tylko ruch wahadłowy. Przy szerokości przepustu między przyporami mostu wynoszącej 90 m i świetle mostu 6,5 m ponad maksymalnym żeglownym stanem wody w Łabie ruch dużych barek kontenerowych na rzece nie będzie w żadnym razie zakłócony. Planuje się, że na przełomie tysiącleci most, który obecnie jest montowany na wschodnim brzegu rzeki i wart 210 mln marek, zostanie przesunięty ponad jej nurtem na swoje miejsce przy pomocy pneumatycznych siłowników, by ostatecznie spiąć oba przyczółki. Aby cel Projektu nr 17 został osiągnięty, tj. aby umożliwić żeglugę statkom do 2000 ton i barkom do 3500 ton ładunku, musi być ukończone także przebudowa sąsiednich śluz oraz licznych innych punktów na tym szlaku.
Śluzy Śluza Rothensee, z pojedyncza komorą o wymiarach identycznych jak Hohenwarthe, połączy Kanał Śródlądowy z istniejącym portem w Magdeburgu, którego gospodarcze znaczenie po ukończeniu projektu ma wzrosnąć do rangi jednego z najważniejszych portów śródlądowych Europy. Dla jego funkcjonowania konieczne jest zbudowanie dodatkowej śluzy portowej z przepompownią, która uniezależni port od okresowych wahań stanu wody w Łabie. Most kanałowy - wizualizacja komputerowa projektu
Eko-Kanał? Według federalnego ministerstwa transportu Projekt Komunikacyjny nr 17 już po roku używania przyniesie ponad 300 mln marek zysku. Jedną z podstawowych korzyści płynących z realizacji projektu będzie przeniesienie części przewożonych towarów z transportu drogowego na wodny, co w efekcie przyniesie zmniejszenie zużycia energii i zmniejszy emisję szkodliwych gazów. Planuje się także wprowadzenie opłat za przejazd magdeburskim kanałem w zależności od wielkości barki i rodzaju przewożonego ładunku.
Most a sprawa polska. Marek Wieczerski
Artykuł ukazał się w 2000 r. równocześnie w
|
Palma 01 Czas na wiatr |
Palma 02 Nic nie słyszę |
Palma 03 Jak przywrócić |
Palma 04 Skrzyżownie EU |